Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Ultrason bebeğin birçok farklı gelişim evresini gösterir. Bu evrelerden biri de bebeğin kalp atışlarının duyulma zamanlarıdır. Peki, bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur? Hayatlarımıza girer girmez, tüm hayatımızı değiştiren ve varlıklarıyla yaşamlarımıza mutluluk getiren bebeklerin tüm gelişim evreleri ultrason cihaz sistemleriyle görünebilir ve duyulabilir olmaktadır. Ultrason sistemleri sayesinde hamileliğin tüm dönemlerinde bebek görüntülenebiliyor ve sağlık durumu hakkında bilgi alınabiliyor. Hamilelik süresince düzenli aralıklarla ultrason kontrolleri gerçekleştirmek hamilelik seyri açısından son derece olumlu olacaktır. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  ultrasonda bebek ne zaman görülür)

Detaylı bilgi için TIKLAYIN

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Anne ve babaların, özellikle de annelerin en çok merak ettiği kalp atışı aslında çok erken haftalarda başlar. Ancak bunun ultrason ile görüntülenmesi ve duyulması hamileliğin 8 veya 10. Haftasına rastlıyor. Nasıl, bebekler doğduktan sonra hepsi ayrı ayrı gelişim özellikleri gösteriyorsa, anne karnında da her bebeğin gelişim evresi farklı olacaktır. Adet süresinin uzamasıyla fark edilecek ve yapılacak hamilelik testi ile kesinlik kazanacak hamilelik dönemleri için doğru ve detaylı bir hamilelik takvimi tutmanız son derece etkili olacaktır. Bu hamilelik takvimi sayesinde bebeğinizin haftalık ve aylık gelişim süreçlerini takip edebileceksiniz.

Bebeklerin Kalp Atışlarını Dinlemek Neden Önemli mi?

Hamilelik ilk haftasında veya ilk ayında fark edilebildiği gibi ilk 4 hafta süresince hiçbir yaşam belirtisi gözlemlenmiyor. Bu dönemlerde ultrason veya başka görüntüleme sistemleri uygulanmıyor. Sadece hamilelik testi yapılıyor ve adet kesilmesine göre bebeğin kaç haftalık olduğu belirleniyor. Hamile kalındığı zamandan başlayan ve ilk 8 – 10 haftalık süreci kapsayan dönem içerisinde bebeklerin kal atışları duyulmaya başlanır.

Embriyo olma halinden fetüs olma haline doğru gelişen anne rahmindeki bebekler, vücut yapısı olarak daha tam gelişmemiştir. Bu dönemde hiçbir organ ve uzun belirginliği yoktur ve iskelet daha yeni şekil almaya başlamıştır. Küçük bir kesecik halinde görüntülenen ve hiçbir çizginin belli olmadığı bu dönemlerde kalp atışları duyulabiliyor. Kalp atışları hamileliğin hangi ayında duyulur diyenler için ise ikinci ayın sonları veya üçüncü ayın ortaları olarak bir tarih verilebilir. Gebelik ile ilgili bilgileri merak ediyorsanız gebelik kategorisine bakmanızı öneririz. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  gebelik)

Bebeklerin Kalp Atışları Hangi Ayda Duyulur?

Bebeklerin kalp atışlarının duyulma zamanlarının bu kadar merak edilmesi ise ondan gelecek olan ilk işaret olmasıdır. Varlığı bilinen ancak şimdiye kadar hiçbir emaresi bulunmayan bebekler ilk kalp atışlarıyla iletişime geçmiş sayılıyorlar. Artık bu andan sonra uzun bir süre anne rahminden dünyayı algılamaya çalışacaktır. Bebeklerin fiziksel gelişimleri başladığı gibi bu dönemlerde zihinsel gelişimleri de başlayacaktır. Bu nedenle bebeklerde kalp atışları ne zaman duyulur konusu oldukça önem kazanmaktadır. Bebek kalp atışı kaç olmalıdır

Birçok araştırmanın konusu olan anne karnındaki bebekler, annelerinin ruhsal durumlarına, çevresel etkilere ve aile olma bilincine bu dönemlerde erişiyor ve zamanla devam ediyor. Anne karnındaki bu gelişim evreleri insanların bilinçaltının oluştuğu dönemlerdir. Bebekler her ne kadar cevap veremese ve sonradan hiçbir şekilde hatırlayacak olmasa bile aslında büyük bir gelişimini anne karnında gerçekleştiriyor. İlk kalp atışlarının duyulmasıyla başlayan bu gelişim evresi ise durmadan sürecek ve insan her geçen gün yeni bir şey öğrenecek.

Bebek ve Çocuklar da Kalp Atışı Kaç Olmalıdır?

Normal insanlar da kalp atış hızı 60 ile 100 arasında değişiklik göstermektedir. Fakat bebeklerde ve anne karnında ki fetüs kalp atışı oldukça farklıdır. Anne karnında bebekler 120 ile 180 arası kalp atış hızına sahiptir. Bebek doğduktan sonra kalp atışı yavaşlayacak ve yaşı ilerledikçe olgun bir birey için olan kalp hızına erişecektir. Daha fetüs halinde olan bebek için, bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur konusu da oldukça önemlidir. Bebeğin uyku halinde mi yoksa bir hastalık sahibi mi olduğu buradan anlaşılabilir.

Anne ve babalar için bebeklerinden gelen ilk işaret olan kalp atış sesleri uzmanlar için de son derece önemlidir. Bebeğin artık canlılık yoluna girdiğini ve hamileliğin nasıl başlayacağını belirten kalp atış sesleri uzmanların bebek hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır. Bebeğin kalp sağlığı ve vücudunun fonksiyonel çalışması kalp ritmine göre belirlenecektir. Bu haftalardan sonra bebekler daha fazla gelişecek ve hamileliğin sonuna doğru doğum anındaki halini alacaktır. Bu dönemlerde bir tane ultrason fotoğrafını hatıra saklamak için almayı sakın unutmayın.

Leyla Demirel - Jinekolog

Leyla Demirel - Jinekolog

Leyla Demirel 2013 Tıp Fakültesi mezunudur. Halen özel muayenesinde hasta tedavi etmektedir. Boş zamanlarında bloglar da bilgi verici makale yazmaktadır.
Leyla Demirel - Jinekolog

Latest posts by Leyla Demirel - Jinekolog (see all)

Yorum Yazabilirsin..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir