Ultrasonda Bebek Ne Zaman Görülür?

Bu konumuzda en önemli konulardan biri olan ultrasonda bebek ne zaman görülür, hakkında net ve detaylı bilgiler paylaşacağız. Hamilelik dönemi çiftler için en önemli dönemlerden biridir. Bu dönem hayatı boyunca yaşayacağı nadir zamanlardan diyebiliriz. Hamilelik döneminde çiftler için en önemli dört temel nokta bulunur. İlk olarak bebek sağlıklı mı, bebeğin cinsiyeti nedir, bebek ultrasonda ne zaman gözükür ve son olarak bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur…

Ultrasonda Bebek Hangi Hafta Görülür?

Gebe kalındıktan sonra en önemli nokta gebelik tarihinin tam olarak hesaplanmasıdır. Bu oldukça önemlidir. Öyle ki bazı çiftler gebelik tarihini şaşırabiliyor, bu nedenle doğuma daha haftalar var iken doğum zamanı geldiğini düşünerek stres yapabiliyorlar. Hamile kalındığı tarih tam olarak hesaplanması oldukça önemlidir. Ultrasonda bebek ne zaman görülür sorusunun cevabı nettir. Gebelik tarihinin doğru olması şartı ile 5. veya 6. hafta bebek ultrasonda görülür. İki türlü ultrason muayenesi yapılmaktadır. Bunlar, karından ve vajinadan yapılır. Eğer ultrason muayenesinde bebek gözükmüyor ise vajinal muayene ile bebek rahatlıkla gözükebilir. Tabi daha 3. veya 4. hafta da ise gözükmeme olasılığı her iki yöntem de de oldukça yüksektir. Vajinal ultrason (Trans Vajinal Ultrason) ve karından yapılan ultrason ise (abdominal ultrason) diye tıp dilinde adlandırılmaktadır.

Detaylı bilgi için TIKLAYIN

Genellikle karıştırılan önemli bir nokta vardır. 5. veya 6. hafta da bebeğin kendisi değil gebelik kesesi gözükür. Genelde herkes bebeği gördüğünü düşünebilir fakat gördüğünüz o şey gebelik kesesi olarak adlandırılır. Bebek daha o kesenin içerisindedir. O kese zamanla büyüyecek ve bebek belirgin bir şekilde gözükmeye başlayacaktır.

Kanda Gebelik Testi Değeri (HCG) Kaç Olmalıdır?

Gebeliğin ilk döneminde itibaren, gebeliğe has olan HCG hormonu (Human Choriyonik Gonadotropin) salgılanmaya başlanmıştır. Zamanla bu hormonun miktarları artmaya başlar. Öncelikle kandaki HCG miktarı, sonrasında da idrardaki HCG miktarı artacaktır. Gebelik testi yaparken idrardaki HCG miktarının belli bir düzeye erişmesi gerekir. 5. haftadan itibaren vaginal ultrason ile gebelik kesesinin görülebilmesi için kanda HCG hormonu değerinin 500-1000 IU/mL miktarına ulaşması gerekir. Karından yapılan ultrasonda ise HCG hormonu değerinin 5000 IU/ml değerine yükselmesi gerekir.

Gebelik başladığı anda salgılanan HCG hormonu (Human Choriyonik Gonadotropin) değeri yükselmeye başlar. Bu hormonun miktarı arttıkça hamilelik belirtileri de baş gösterir. Hamilelik bu sebeple kan tahlili ile de çıkabilir. İlk olarak kanda HCG hormonu seviyesi yükselir daha sonra ise idrar da yükselmeye başlar. İdrar ile yapılan hamilelik testleri bu nedenle daha geç hamilelik sonucu verebilir.

Hamile olunmasına rağmen hamile göstermeyebilir. Bu nedenle en doğru cevap kan testi ile alınacaktır. Gebelik kesesi gözükebilmesi için kanda bulunan HCG hormon seviyesi 500 ile 1000 IU/ml miktarına kadar çıkması gerekmektedir. Bu seviyeye ulaştığı anda gebelik kesesi belirgin bir şekilde görünmeye başlayacaktır.  Ama en net bir şekilde HCG hormonu kanda 3000 IU/ml seviyesine ulaşınca gebelik kesesi gözükür.

Ultrason Muayenesi Bebeğe Zarar Verir Mi?

İlk önce ultrason ne demek bunu öğrenelim. İki ismi bulunur, ultrason veya ultrasonografi diye adlandırılır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insan vücudunun içerisinde ne olduğunu görüntülemeye yarayan bir cihazdır. Normal de görüntülemeler de X ışınları kullanılır. Örnek vermek gerekirse AVM’lerde çantaları geçirdikleri makineler, insanlar için oldukça zararlı cihazlar ve ışınlardır. Ultrason ise insan kulağının duyamayacağı şiddette ki frekansta ses dalgalarını kullanarak görüntüleme yapmaktadır. Bu nedenle bu görüntüleme yöntemi insan sağlığına zararlı değildir.

Ultrason Hangi Sıklıkla Uygulanmalıdır?

Gebelik döneminde ultrason oldukça önemlidir. Erken teşhisler, olası hastalıklar, gebeliğin riskli durumları ve olası sorunların tespiti için oldukça önem taşır. Bu nedenle belli zamanlar da ultrason uygulanmalıdır. Aşağıda yer alan uygulanma zamanları genel zamanlardır. Eğer doktor farklı bir takvim önermesi durumunda doktor takvimine uymak daha faydalı olacaktır.

  • Hamileliğin 1.ayı bittikten sonra,
  • Gebeliğin 11-14 haftaları arasında,
  • Gebeliğin ortalama 18-20. haftasında ayrıntılı ultrason,
  • Gebeliğin ortalama 32. haftasında,
  • Gebeliğin ortalama 38. haftasında,
  • Hamileliğin durumuna göre ultrason sıklığı arttırılabilir.

ultrasonda bebek ne zaman görülürBebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Hamilelik resmileştikten sonra çiftler için oldukça önemli olan ilk ses hayatta unutulmaz anılardan biridir. Bu nedenle bu tarih merak ile beklenir. Karından yapılan ultrasonlar da gebelik tarihinin tam hesaplanması şartı ile 6 hafta 4 günlük bebeklerin kalp atışları gözlemlenebilir. Eğer ultrasonda bebek ne zaman görülür konusu hakkında aklınızda bir soru veya sorun var ise aşağıda ki yorum alanına sorunuzu yazabilirsiniz.

Kaynaklar

jinekoloji.com/ultrason-bebege-zarar-verir-mi
http://www.hurriyetaile.com/hamilelik/doguma-hazirlik/ultrasonda-bebek-kacinci-haftada-gorulur_26610.html

 

Güncelleme: 10.02.2019

 

 

 

Önemli Aramalar

Leyla Demirel - Jinekolog

Leyla Demirel - Jinekolog

Leyla Demirel 2013 Tıp Fakültesi mezunudur. Halen özel muayenesinde hasta tedavi etmektedir. Boş zamanlarında bloglar da bilgi verici makale yazmaktadır.
Leyla Demirel - Jinekolog

Latest posts by Leyla Demirel - Jinekolog (see all)

Bir Yorum! Sende Yorum Yaz..

Yorum Yazabilirsin..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir